Alüminyum Pencere ve Kapı Sistemleri

A
Alüminyum malzemeden üretilen ve ev ya da iş yerlerinde yoğun bir şekilde ilgi gören alüminyum pencere sistemlerinin sağladığı pek çok avantajdan söz edebilmek mümkündür. alüminyum pencere sistemlerinin sağladığı en önemli avantajları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

A
Uygun Fiyat
A
Alüminyum pencerelerin bir avantajı, diğer pencere çerçevelerinden önemli ölçüde daha ucuz olmalarıdır. Örneğin, ahşap gibi ahşap çerçeveler, alüminyum pencerelerden çok daha pahalı olabilir ve özenli bakım gerektirir. UPVC gibi plastik çerçeveler alüminyumdan daha ucuz olabilir. Bununla birlikte, PVC çerçevelerinin zaman içinde bozulma olasılığı daha yüksektir ve bu nedenle uzun vadede daha maliyetli olabilir.
A
Dayanıklılık
A
Alüminyum pencereler 30 yıla kadar dayanabilir. Bunun nedeni, alüminyumun diğer çerçevelere kıyasla dış elemanlara önemli ölçüde daha dirençli olması ve sonuç olarak bunların bükülme veya çürüme olasılığını azaltmasıdır. Alüminyum ayrıca yüksek bir ağırlık / ağırlık oranına sahiptir, bu da onları ezmeyi zorlaştırır.
A
Kolay Bakım
A
Alüminyum pencereler aynı zamanda dayanıklı olmalarının yanı sıra bakımı kolay olma avantajına da sahiptir. Farklı yüzeyler diğerlerinden daha fazla özen gerektirebilir, ancak genel olarak her 2-4 ayda bir camın ve çerçevenin hızlı bir şekilde temizlenmesi kirlerin temizlenmesine ve pencerelerin parlak görünmesine yardımcı olacaktır.
A
Şık Tasarım
A
Alüminyumun nasıl üretildiğine bağlı olarak, bu pencereler, malzemenin doğal gücünü korurken, tam tasarım spesifikasyonlarınızı kolayca karşılayabilir. Ayrıca, geniş bir renk yelpazesinde cam seçeneklerinden cilalara kadar çok çeşitli özelleştirmeler vardır.
A
Verimlilik
A
Alüminyum pencereler, daha pahalı ahşap ve uPVC muadillerine rakip olacak şekilde, bir termal kırılma ile birleştirildiğinde pencerelerden ısı kazanımı ve ısı kaybında yüzde 60’a kadar kolayca iyileştirmeler sağlayabilir. Bu kısmen, alüminyum camın enerji performansını tamamen yeni seviyelere çıkaran ve enerji faturalarından tasarruf etmek isteyen hem ev sahiplerine hem de işletme sahiplerine önemli faydalar sağlayan poliamid teknolojisinin kullanılmasından kaynaklanıyor.
A
Çevre Dostu
A
Alüminyum aynı zamanda tamamen sürdürülebilir bir üründür. % 100 geri dönüştürülebilir ve toksik değildir, minimum ekolojik ayak izi bırakır. Alüminyumun geri dönüşümü, onu oluşturmak için ilk tüketilen enerjinin yalnızca yüzde beşini gerektirir.
A
Zengin açılım seçenekleri
A
Alüminyum doğramalarda çok çeşitli pencere stil ve pencere açılım seçenekleri vardır. Bu açılım seçeneklerini gerçekleştirmek için her isteğe uygun aksesuarlar bulunmaktadır. Bu aksesuarların kullanılacağı aksesuar yuvaları, alüminyum sistem üreticileri tarafından aksesuar standartları dikkate alınarak tasarlanır.

A
Alüminyum pencerelerde terleme olur mu?
A
1970’lerin başında dünyada ısı yalıtımlı profiller üretilmeye başlanmış olsa da Türkiye’de ilk yıllardaki yalıtımsız ve/veya detayları, tamamlayıcıları eksik alüminyum pencere uygulamaları kullanıcılarda “alüminyum ısıyı iletir”, “alüminyum pencerelerde yalıtım iyi değildir” gibi yanlış algıların oluşmasına sebep olmuştur. Oysa özellikle günümüze gelindiğinde ısı yalıtımlı pencereler son derece iyi ısı yalıtım değerlerine sahiptir ve bu konuda plastik pencereleri aratmamaktadırlar. Alüminyum pencerelerin terlemeye sebep olduğu da kesinlikle yanlıştır. Bu konuda detaylı bilgi için lütfen Pencerelerde terleme, camda buğu rutubet nasıl oluşur ve önlenebilir? sayfasına bakınız.